top of page
Clapping Audience

 

אנשי חינוך רבים מתמודדים עם השאלה כיצד ליישם את שיטת ה-SEL (למידה רגשית חברתית) - איך לתת לתלמידים את הכלים הכל כך חשובים של קבלת האחר והשונה, באיזה אופן לפתח אמפתיה לסובבים אותם ועוד. בתוכנית "שווים פלוס" היא פלטפורמה למרצים מרגשים ומעניינים - שעצם המפגש איתם ועם הסיפור האישי שלהם מיישם הלכה למעשה את ה-SEL.   

נשמח להציע גם לכם להנות ממגוון הרצאות, חלקן מועברות על ידי מרצים עם מוגבלויות ורובן ככולן עוסקות בנושאים חברתיים. 

התכנית מוכרת בין היתר במערכת "גפן" של משרד החינוך כתכנית "שווים פלוס" (מס' התכנית - 8489). במסגרת התכנית, מתקיימים מפגשים עם אנשים בעלי ניסיון חיים משמעותי וסיפורים אישיים מעוררי השראה, כאשר חלק ניכר מהמרצים הם א.נשים עם מוגבלויות. 

ניתן לקיים את ההרצאות בכל אזור בארץ, כאשר כל הרצאה תותאם לקהל היעד (ילדים, הורים, מורים, עובדים, מנהלים).  בסיום כל ההרצאה יתקיים דיון פתוח עם זמן לשאלות.

להלן רשימת ההרצאות חלקית לעיונכם, נשמח אם תפנו אלינו לקבלת הרשימה העדכנית ביותר.

לוגו-רקע-שקוף_optimized.png

ההרצאה מועברת על ידי טל,  שתשתף במורכבויות עמן התמודדה בילדותה - דימוי עצמי נמוך, חרם שהיא מכנה "חרם שקט", וקשיים חברתיים, וכן נקודת המפנה - עולמות הריקוד והבמה, שגרמו לה להבין שהסוד להצלחה מתחיל בביטחון עצמי. 

ההרצאה יכולה להיות מותאמת הן לתלמידים - במטרה לעורר מודעות לתופעות המחרידות של חרמות ושיימינג שאנו עדים להן בשנים האחרונות; והן לקהל בוגר (מורים ו/או הורים). בהרצאה לקהל בוגר תספר טל על התובנות שלה במבט לאחור - בהתחשב בעובדה שלא שיתפה את הוריה וסביבתה הקרובה בטלטלות שעברה. תובנות על מסע שעברה לבדה בילדותה, שאת משקעיו סחבה עד היום לבדה, ללא כל תמיכה, ליווי וכתף בזמן אמת מחברים, הורים והצוות החינוכי של המוסד בו למדה. 

כשירדן  חוותה משבר נפשי בגיל ההתבגרות (הפרעה דו קוטבית) היא וקרוביה לא ידעו במה מדובר. מנערה רגילה, חברותית, פעילה בצופים וטובה בלימודים, פתאום עולמה הטלטל והיא נדרשה להתמודד עם הבחנה שלא הכירה לפני. ירדן תספר את סיפורה האישי על התמודדות עם הפרעה דו קוטבית שהתגלתה אצלה בגיל 18, וכן תשתף באיזה אופן משפחתה וחבריה התמודדו עם הסיטואציה.

ירדן למדה משחק, ולפני משבר נגיף הקורונה שיחקה בבית ליסין ובצוותא. את כישרון המשחק והשירה היא גילתה בזמן שהייתה במאניה, והחלה לפתח אותו כאשר השתקמה לחלוטין.

מה קורה כשנכנסים לחניון והשומר בודק חום? או פותח את הבגאז'? – מוכר לכם?  הצצה אל העולם של אמא לבעל צרכים מיוחדים, בסיטואציות מחיי היום יום, במפגש עם החברה, בסופר, בקניון, בקולנוע במסעדה.

הצצה שהיא לעיתים משעשעת ולעיתים מטלטלת, במטרה להביא ליצירת מודעות חברתית לקבלה הכלה ושילוב של ילדים ואנשים עם צרכים מיוחדים בחברה.

ההרצאה מועברת ע"י דורית – מרצה ,מנחה ומדריכת הורים מוסמכת. M.A  בחינוך ואמא לבעל צרכים מיוחדים. ניתן לבצע התאמות בהתאם לקהל היעד.

ההרצאה מועברת על ידי נורית – בעלת מחלה גנטית הפוגעת במערכת העצבים האוטונומית. נורית היא סופרת שעובדת כמידענית ומנהלת מדיה חברתית עם 20 שנות ניסיון. כמו כן, נורית היא פעילה חברתית שארגנה את כנס העבודה הראשון לאנשים עם מוגבלויות.

אז מה כל כך בעייתי בעולם התעסוקה? מה החסמים? מה הפתרונות? בהרצאה תדבר נורית על  הסיפור האישי שלה כאישה אקדמאית ועובדת עם מוגבלויות; על מצב התעסוקה בארץ ומדוע כל כך קשה למחפשי עבודה עם מוגבלויות; מה הממשלה עושה בנידון? וכמובן - הצעות לפתרונות אפשריים.

נורית היא סופרת ופעילה חברתית בקרב אנשים עם מוגבלויות, בוגרת תואר שני במידענות ובמדיה החברתית, בעצמה מתמודדת עם מחלה גנטית הפוגעת במערכת העצבים האוטונומית. את ההתמודדויות האישיות שלה פתרה רבות באמצעות כתיבה וכן תרומה לקהילה

אחד הנושאים שמעסיקים את נורית הוא היחס והמודעות הלוקה כלפי אנשים עם מוגבלויות, בכל תחומי החיים.

עבור נורית, שינוי המציאות היא שליחות.  עד כה כתבה שלושה ספרים  וטורים אישיים רבים על עצמה ועל החברה. בזמן הרצאה תשתף נורית בחומרים שהיא כותבת והקשרם לפעילות החברתית שלה, במטרה שנהפוך יחד את המצב טוב יותר.

סיפורה האישי של הילה, חירשת מלידה, מורה ומרצה לשפת הסימנים וסופרת, נשואה לבעל חירש -מושתל, ואמא לשלושה ילדים שומעים. במפגש תספר הילה על חיי בשני עולמות – עולם השומעים ועולם החירשים.

כיצד הצליחה להתגבר על חסמים וקשיים? מתי גילתה את זהותה?

איך חירשת יכולה לשמוע בכי של תינוק? האם חירשת יכולה לשמוע מוזיקה? ועוד שאלות רבות המעלות תהייה.

בהרצאה מרתקת תשמעו סיפורים, שישנו לכם את תפיסת המחשבה על עולם החירשים. יהיה מרגש ומלא הומור!

ההרצאה תחל במצגת סיפורים וקטעים מרתקים, בליווי תרגום דיבוב עברית לשפת הסימנים הישראלית. ותמשיך להפעלה חוויתית.

הייטקיסט, ספורטאי אקסטרים וקטוע שתי רגליים מעל הברך - זו התחלת בדיחת "שלושה נכנסים לפאב" או אדם אחד?

גיא - קטוע מגיל 3.5, כתוצאה מפגיעת חיידק טורף. נשוי + 1, בעל תואר ראשון במדעי המחשב, מהנדס בדיקות תוכנה ועוסק בספורט אתגרי מעל עשרים שנה. גיא מצליח, באמצעות הסיפור האישי המרתק שלו, להמחיש עד כמה חשוב לקדם את נושא הנגישות בחברה ובמסלול החיים של כל אחד. 

גיא טוען ש"אין אני ואתם" - לאף אחד אין ביטוח, ולכן חשוב שכל אחד יראה בקידום הנגישות כערך עליון. כמו כן, הוא מספר על חוויותיו וההתמודדיות שלו בענפי הספורט האתגריים בהם הוא עוסק.

סדנה בהשראת המסע של גרג, מחרדה חברתית להופעות בפני קהל והנחיית קבוצות.

גרג התמודד עם חרדה חברתית מתקופת נערותו ועד למחצית שנות ה-20 לחייו, כיום הוא מופיע בפני קהל ואף חונך צעירים וצעירות עם חרדה חברתית.

במהלך ההרצאה גרג ישתף במסעו האישי ויספר מה הוביל לשינוי שעבר. נבין מהי חרדה חברתית - מהם התסמינים, איך זה עלול להתפתח ומה ההבדל בין ביישנות לחרדה חברתית.

מטרת ההרצאה היא לעורר בקרב הורים וצוותי הוראה מודעות לתופעת החרדה החברתית, תופעה נפוצה שבערך 1 מכל 12 אנשים מתמודדים איתה, וכן לאפשר כלים לזיהוי התופעה בקרב ילדים ודרכי ההתמודדות איתה.

אירה -  המתמודדת עם נכות בכפות הרגליים מילדותה, עוסקת  בסטיילינג אישי בזכות המגבלה שלה. אירה תשוחח עם התלמידים על הדרך הארוכה שעברה, כילדה חסרת ביטחון שלא הרגישה כשווה בין שווים, עד למצב שבו למדה לקבל ולאהוב את עצמה כמו שהיא. המטרה של אירה היא לעורר אצל התלמידים את המחשבה שלכל אחד יש ייחודיות משלו, גם אם מדובר במגבלה, מתוך כוונה ללמד את התלמידים, דרך ניסיון חייה, שכל אחד יכול ללמוד לאהוב בעצמו גם את החלקים בעצמם שוא כרגע פחות אוהב.

כחלק מההרצאה, אירה מדגימה באיזה אופן היא מלבישה כסטייליסטית אנשים בכלל, ובפרט אנשים עם מוגבלויות, המעוניינים להדגיש אזורים מסוימים בגופם באמצעות פרטי לבוש

דניאל היא מאיירת שנולדה עם לקות ראייה מורכבת, המעוניינת לשתף את התלמידים באופן בו מוגבלות הראיה שלה באה לידי ביטוי בחיי היום יום שלה - ההישגים וההצלחות שהגיעה אליהם למרות (ובזכות) הלקות, וגם רגעי הקושי. בנוסף, תציג דניאל את ספר הקומיקס שלה - "עצב הראייה", המבוסס על סיפור חייה האישיים, ומספר על ילדה ששמה דונה, המוצאת דרכים מקוריות להתמודד מול המוגבלות שלה דרך עולם האיור. ההרצאה תלווה במצגת עם איורים שדניאל איירה וציורים שימחישו כל נושא.

סיפורו המרגש והמצמרר של שי - שנפצע באורח אנוש בפיגוע התאבדות בשנת 2001 בעת היותו נער, ואיבד את חבריו הקרובים.

שי מספר על הפציעה הקשה, תהליך השיקום הארוך, ההלם והרגעים הקשים - פיזית ומנטאלית; על הרגע שבו החליט שלא יוותר לעצמו והחליט שלא משנה מה - הוא ממשיך לחיות ומוצא ייעוד בחיים החדשים - בין היתר כמתנדב בארגונים שונים למען החברה; על אמונה עצמית; ועל איך משנים את הגורל של עצמנו.

הרצאה מעוררת מחשבה עם עמית - יזמית חברתית שהקימה בגיל 16 את סניף חיפה של תנועת הנוער לבעלי צרכים מיוחדים - כנפיים של קרמבו.

עמית מספרת על המציאות שהובילה אותה לחשוב על הרעיון, על רצף האירועים שהתרחשו עד לגזירת הסרט של הסניף החדש, על הנחישות וההתמדה שמסתתרים אצל כל אחת ואחד מאיתנו - שאפשרו לה לעשות את הבלתי ייאמן בגיל כה צעיר.

המסר של עמית הוא שלכל אחד יש מעגלי השפעה - קטנים וגדולים. עם קצת מודעות ואמונה עצמית - כל אחד יכול לעשות קצת טוב לעולם וגם לעצמו.

אהוד, אדם על הרצף האוטיסטי, מרצה על מסלול חיים המאוד לא שגרתי שלו, ואיך מכשלונות הצליח לצמוח ולגדול. בהרבה מההרצאות של אהוד, ניגשים אליו בסיום המפגש תלמידים, אשר משתפים אותו בכך שיש להם אח או קרוב משפחה על הרצף, ואהוד עזר להם להוציא את "הסוד" החוצה.

בין עיסוקיו וכישוריו - אהוד יסד עמותה בשם "עוצמת הרצף", הוא בעל פודקסט חברתי וסטודנט  לחינוך ותקשורת.

bottom of page