top of page

יישום עקרונות הלמידה הרגשית החברתית בכיתות שלנו


מאמר מערכת מבוסס על מחקר שנכתב ע"י איתן טמיר, ראש מכון טמיר.


"זיהוי וניהול רגשות, פיתוח דאגה ואכפתיות לאחר, לקבלת החלטות אחראית, לייסוד מערכות יחסים חיוביות ולהתמודדות יעילה עם מצבים מאתגרים". הגדרה רחבה זו מגלמת בתוכה את מאפייני SEL - למידה רגשית חברתית, מושג שהפך לשגור בפיהם של אנשי חינוך בעת הזו.


אבל מה בעצם זה SEL?


אין כמו זיהוי חוזקות של אדם, המאפשרים לו להעצים את עצמו - דרך פעולת לימוד תלמידים.


האני מאמין שלנו בכל התכניות והמיזמים ב"מדברים פלוס" הוא להמשיך לבסס פלטפורמה שתאפשר לא.נשים להביא לידי ביטוי את התשוקה, החוזקות והעוצמות שלהם, ולהנגיש אותן לשוק החינוך הפורמאלי - המשווע לחדשנות וגיוון בקרב דמויות ההוראה שפוגשים התלמידים. בכך אנו מקדמים למידה רגשית חברתית (SEL) אפקטיבית עבור התלמידים שלנו.


אז איך זה קורה בפועל בכל תכנית שלנו?


בתוכנית הכלבנות שלנו - "מורים על ארבע", מגיע אחת לשבוע כלב, בליווי מדריך מתחום האילוף ו/או הכלבנות הטיפולית, ודרכו לומדים התלמידים, בין היתר, לזהות את שפת הגוף והרגשות של הכלב. המפגש השבועי עם הכלב, והמתודות שפיתחנו, בבסיסן השלכת נושאי הלימוד לחייהם האישיים והחברתיים של התלמידים, וניהול רגשותיהם, תוך מתן לגיטימציה למגוון הרגשות שהתלמידים חווים בבית הספר.

כמו כן, ההיכרות עם הכלב, שהופך לחבר קבוע בכיתה, והדאגה לצרכיו (לאו דווקא הפיזיים) לאורך השנה, מפתחים בקרב התלמידים ערכים של אמפתיה ואכפתיות - הן כלפי בעלי חיים והן ביניהם לבין חבריהם.

תחושות האמפתיה והחמלה שהתלמידים מפתחים כלפי הכלב שמלווה אותם מושלכות במהלך השנה גם כלפי חבריהם לכיתה, דרך מתודות המשלבות עבודה בזוגות ודינמיקה קבוצתית. תהליך זה מוביל לקיום תקשורת בריאה יותר, פתרון מחלוקות בדרכי נועם, וכפועל יוצא נוצרות מערכות יחסים חיוביות, המשפרות את האקלים הבין אישי והקבוצתי בכיתה.

זאת ועוד, דרך למידה על הבעלים כמנהיג הכלב, לומדים התלמידים לזהות בעצמם תכונות של מנהיגים, ולקחת אחריות על מעשיהם (וגם על סביבתם - כחלק מתהליך הלמידה על הכלב כחלק ממארג החיים הסביבתי).


לצפיה בסרטון קצר על התכנית "מורים על ארבע" לחצו כאן.


בתוכנית הדיבייט שלנו - "מדברים לעניין", אנחנו מגבירים את היכולות של התלמידים לתקשר באופן בריא יותר אחד עם השני. בעידן שלנו, שבו כולנו (לא רק התלמידים) מכורים לסמארטפון ולהודעות קצרות, אין דבר חשוב יותר מאשר לחזק את התקשורת המילולית, והבלתי מילולית כאחד. באמצעות דרכים מגוונות ויצירתיות שפיתחנו, המשלבות את התלמידים כחלק בלתי נפרד מהעברת השיעור, אנו מאפשרים לתלמידים לזהות את החוזקות שלהם ולהתאמן עליהן ומקדמים תהליך של בניית תקשורת בריאה בתוך המרחב הכיתתי והבית ספרי,

יתר על כן, העבודה על יכולת הביטוי העצמית - הן בתקשורת בינאישית והן מול קהל, מפחיתה את מס' אירועי האלימות - שכן התלמידים לומדים כיצד לשכנע טוב יותר תוך שימוש במיומנויות התקשורת הבריאות שהתכנית מקנה להם. באותה נשימה - כחלק מהשיעור התלמידים מקשיבים למגוון דעות של תלמידים אחרים, בנושאים אקטואליים, ועל ידי כך לומדים לאמץ גיוון ולבנות מערכות יחסים בריאות יותר - עם חבריהם לכיתה, צוות בית הספר ובני המשפחה.


מוזמנים לשמוע מה יש ליובל, תלמידה בתכנית, לומר על החוויות שלה מהתוכנית "מדברים לעניין".

לצפיה לחצו כאן.


בתוכנית ההרצאות שלנו - "שווים פלוס", מתקיימים מפגשים עם דמויות מגוונות - חלקן עם מוגבלויות פיזיות או קוגניטיביות וחלקן עם סיפורים מעוררי השראה מתקופת ילדותם - דמויות המהוות מודלינג להתמודדות עם קשיים ואתגרים. אנשים שבכוח הרצון, בסיוע של דמויות חינוכיות תומכות - מצליחים לחיות חיים נורמטיביים, מלאי סיפוק, לרקום קשרים חברתיים ורגשיים, להשתלב בשוק העבודה ואף לסייע לאנשים אחרים במגוון רחב של תחומים.

מטרות התכנית הן לייצר בקרב התלמידים דפוסי חשיבה ומודעות, המעודדים אותם לחלום תמונת עתיד של עצמם כאנשים בעלי ערך עצמי, כבני אדם החיים חיי חברה וקהילה, כאזרחים התורמים לחברה וכאנשים יוצרים המעזים להתמודד עם אתגרים ולהתפתח.

הדגש בתכנית הוא על למידה אפקטיבית להובלת החברה הישראלית לנגישה ומכילה יותר. בכך אנחנו מגבירים את המודעות החברתית של התלמידים שלנו, כאשר כל מפגש עם דמות מעוררת השראה - מהווה עוגן שיסייע לתלמידים להפוך לאזרחים טובים יותר, ולפתח דאגה ואכפתיות לאחר.


לינק נורית - מוזמנים לשמוע את נורית - המרצה הכי ותיקה בתכנית, משתפת בחוויות שלה מהמפגשים עם התלמידים. לצפיה לחצו כאן.


בתוכנית הרצאות נוספת שלנו - "מדברים על סלאם", אנחנו מאפשרים לתלמידים לפגוש א.נשים ממדינות, שהוגדרו עד לאחרונה מדינות אויב - איחוד האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו, בתקווה לצירופן של מדינות נוספות למיזם - בעקבות הסכמי שלום חדשים שיחתמו.

המרצים עוזרים לתלמידים להפיג חששות ודעות קדומות, וכפועל יוצא מייצרים בקרב התלמידים את התובנה שבני אדם, בכל מקום בעולם, חולקים את אותם ערכים, ורב הדומה על השונה בין כולנו.


אתם מוזמנים לצפות בעיסא, מרצה בתכנית מאיחוד האמירויות, במהלך שיעור עם תלמידים שלנו. לצפיה לחצו כאן.


לסיכום, למידה רגשית חברתית (SEL) הוא מושג בהתפתחות. אנחנו לומדים מיום ליום, ומפתחים כלים ומתודות שיאפשרו לתלמידים שלנו להיות אזרחים טובים יותר בעולם שמשתנה כל העת. איננו יודעים איך העולם יראה בעוד 20 שנה, אך אנחנו יכולים לומר בביטחון מלא כי הכלים שאנחנו נותנים לתלמידים בהחלט יסייעו להם להיות שלמים יותר עם עצמם ועם הסביבה שלהם.
Comments


bottom of page